Informacje duszpasterskie

2 kwietnia 2023 r.

Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej


 • Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. W wielu miejscach, odbywają się dziś Papieskie Marsze Wdzięczności za św. Jana Pawła II w 18. rocznicę jego śmierci. Zachęcam do udziału czy to osobiście, czy przez transmisje w mediach.

 • Dziękuję Jarosławowi Sekule i Robertowi Kusiowi z nadwiślańskiego Janiszowa, że również w tym roku pomagają nam głębiej przeżyć pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy przez obecność osiołka.

 • Dziękujemy Bogu za piątkową Nocną Drogę Krzyżową do Radecznicy. Dla uczestniczących w liczbie ok. 70 było to ważne i głębokie wydarzenie. Wdzięczność wielka druhom strażakom z Tarnawki i Biskupia za bezinteresowną służbę, zapewnienie bezpieczeństwa i opiekę w czasie przemarszu, również za zorganizowanie strażackiego busa.

 • Bóg zapłać za przygotowanie kościoła. Sprzątały wczoraj Małgorzata Baran, Justyna Małek-Kuryło i Weronika Małek, po 50 zł na kwiaty przekazały Małgorzata Baran, Teresa Kuryło i Maria Chudy.

 • Za przygotowanie pięknej palmy do naszej parafialnej świątyni dziękujemy Barbarze Baran, Marzenie Zych, Monice Krawczyk z Wiktorią i Agnieszce Pochwatce, za palmy do kaplicy w Tarnawce Edycie Łukasik i innym należącym do Kół Gospodyń Wiejskich.

 • Dzięki wielkie Agnieszce Matacz za eleganckie wysprzątanie terenu, parkingu przy cmentarzu.

 • Marzenie Polskiej, Jolancie Mazurek i Kindze Kwietniewskiej dziękuję serdecznie za porządki na plebanii, umycie okien, odświeżenie firanek i zasłon.

 • Bóg zapłać za troskę o krzyże, kapliczki przy kościele i na terenie parafii. Zadbajmy przed Świętami o ich uporządkowanie. Przygotujmy feretrony i chorągwie na Święta. O przygotowanie dekoracji Ciemnicy i Grobu Pańskiego, kościoła i otoczenia proszę rodziny dzieci I – Komunijnych, młodzieży przygotowującej się do bierzmowania oraz innych chętnych. Spotkajmy się we wtorek 4 kwietnia o godz. 15.00. Proszę też o posprzątanie kościoła na Święta w Wielką Sobotę po błogosławieństwie pokarmów.

 • Zachęcam do ofiar na rzecz Caritas, wsparcia potrzebujących. W zakrystii są jeszcze do nabycia baranki paschalne na stół wielkanocny.

 • Przy wyjściu z kościoła Niedziela, Gość Niedzielny i inne katolickie pisma, w których wiele ubogacających treści.

 • Możliwość spowiedzi do środy przed Mszą św. o godz. 8.00. Służę też w innym czasie.

 • W Wielki Piątek 7 kwietnia od godz. 9.00 będę odwiedzał chorych z sakramentami. Chętnych proszę zgłaszać w zakrystii.

 • Wieczorem w Wielki Czwartek rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne. Jest to dla chrześcijanina centrum całego roku liturgicznego upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy przez Wielki Piątek, Wielką Sobotę po chwalebny dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Świętujemy największe tajemnice naszej wiary, odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła. Zapraszam służbę liturgiczną, ministrantów, straż pożarną, grupy modlitewne, rodziny, młodzież i dzieci przygotowujące się do sakramentów świętych. Mimo iż są to dla wielu z nas jeszcze dni robocze, postarajmy się nie opuszczać tych nabożeństw. Wielki Piątek w tym roku to również I piątek miesiąca, a Wielka Sobota to I sobota miesiąca.

 • W piątek 31 marca odbył się pogrzeb +Ryszarda Goduli, l. 81 z Tarnawki. Jako wspólnota parafii modlimy się o jego zbawienie: Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci!

 • Intencje Mszy świętych [LINK]. Powierzajmy się opiece św. Michała Archanioła.


   

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

Wielki Czwartek – dzień upamiętniający ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa.

17.00 Msza Wieczerzy Pańskiej, po której przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy na pamiątkę modlitwy Jezusa w Ogrójcu i uwięzienia.

Adoracja Najświętszego Sakramentu: od godz. 19.00 z udziałem Stowarzyszenia Krwi Chrystusa i Apostolatu Margaretka od godz. 20.00 z udziałem należących do Kół Żywego Różańca

Wielki Piątek – dzień męki i śmierci Jezusa. Obowiązuje post ścisły.

15.00 Godzina Miłosierdzia, Koronka do Bożego Miłosierdzia początek Nowenny przed Świętem Bożego Miłosierdzia.

16.30 Droga krzyżowa, a następnie Liturgia Męki Pańskiej, po niej przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu. Adoracja Najświętszego Sakramentu.

By ożywić piękną tradycję modlitewnego czuwania przy Grobie Pańskim zapraszam mieszkańców poszczególnych wiosek:

Tarnawka – 19.00-19.30

Kol. Biskupie, Kol. Targowisko, Kol. Zakrzew –19.30-20.00

Biskupie – 20.00-20.30

Wólka Ponikiewska – 20.30-21.00

Targowisko – 21.00-21.30

Wielka Sobota – dzień ciszy, czuwania, adoracji Pana Jezusa w Grobie.

8.00 Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych w kościele w Targowisku

8.30 Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych w Wólce Ponikiewskiej

9.00 Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych w kaplicy w Tarnawce

15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia w 2. dniu Nowenny.

UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

19.30 Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczynająca się obrzędem poświęcenia ognia. Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Proszę zabrać ze sobą świece.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

6.00 Procesja rezurekcyjna i Msza św. wielkanocna.

Nie ma Mszy św. o godz. 8.00

10.00 Msza święta

11.30 Procesja i Msza święta w kaplicy w Tarnawce