Informacje duszpasterskie

27 sierpnia 2023 r.

XXI Niedziela Zwykła


 • Zaproszenie abpa Stanisława Budzika na uroczystości w Wąwolnicy, Chełmie i Lublinie.

 • Bóg zapłać za przygotowanie, posprzątanie kościoła. Usłużyły tym razem: Kazimiera Wójtowicz, Mariola Osuch i Elżbieta Wiechnik, które przekazały po 50 zł, do kwiatów 20 zł dołożyła Bogumiła Rekiel. Dziękujemy ks. Maksymilianowi Robakowi z Kraśnika za dzisiejszą posługę.

 • Przeżywamy w tych dniach 43. rocznicę porozumień sierpniowych i powstania Solidarności.

 • W czwartek 31 sierpnia Ogólnopolski Dzień Solidarności i Wolności. Mamy też zaproszenie na Ogólnopolską Pielgrzymkę Rolników na Jasnej Górze.

 • Jutro 28 sierpnia wspomnienie św. Augustyna.

 • We wtorek 29 sierpnia Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

 • 1 września I piątek miesiąca i 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny na wszystkich frontach. Prośmy Pana, aby ofiara ich życia nie była daremna. Tego dnia Msza św. w kaplicy w Tarnawce o godz. 15.30, w Targowisku o godz. 18.00. Przed Mszami możliwość spowiedzi. Zachęcamy dzieci i młodzież do skorzystania z tego sakramentu, by z oczyszczonymi sercami wejść w nowy rok szkolny.

 • 2 września I sobota miesiąca. Nabożeństwo I-sobotnie z rozważaniem tajemnic różańcowych od godz. 7.15.

 • Za tydzień rozpoczniemy nowy rok szkolny i katechetyczny. Msza św. z błogosławieństwem tornistrów, książek i przyborów szkolnych o godz. 10.00.

 • Polecam gazety katolickie: Niedzielę, Gościa Niedzielnego, Małego Gościa Niedzielnego i inne pisma.

 • Zapowiedzi przedślubne: Grzegorz Sadło z Kolonii Targowisko, parafii tutejszej i Anna Agnieszka Zygmunt z Zabłocia, par. św. Michała Archanioła w Wysokiem.

 • Zmarła +Zofia Godula z Tarnawki. Pogrzeb odbył się wczoraj w Bychawie. Polecajmy zmarłą miłosiernemu Bogu: Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci!

 • Intencje Mszy świętych. Powierzajmy się opiece św. Michała Archanioła.

Zaproszenie Metropolity Lubelskiego na uroczystości Maryjne

Drodzy Bracia i Siostry!
W Kościele Jezusa Chrystusa ważną rolę odgrywa cześć okazywana Matce naszego Pana i Matce Kościoła. Ona jest dla nas świetlanym przykładem pełnienia woli Boże, miłości do Chrystusa i otwierania się na natchnienia Ducha Świętego. Spieszymy do Jej sanktuariów rozsianych po całym świecie, także w naszej Ojczyźnie i w naszej Archidiecezji.
Jak co roku zapraszam Was do uczestnictwa we wrześniowych uroczystościach Maryjnych w Wąwolnicy i Chełmie oraz – w październiku – w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie. Zachęcam do udziału w tradycyjnych pielgrzymkach pieszych do Wąwolnicy i do Chełma. W obu sanktuariach pobłogosławimy wieńce dożynkowe jako wyraz wdzięczności dla Stwórcy za tegoroczne plony. Zapraszam do pielgrzymowania także młodych, dla których w Chełmie i Wąwolnicy będą przygotowane przez duszpasterstwo młodzieży szczególne programy. Warto pogłębić radość wspólnoty w wierze Chrystusowego Kościoła, jakiej doświadczyliśmy podczas Światowych Dni Młodzieży i Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej w Garbowie.
Tegorocznym uroczystościom Maryjnym w Wąwolnicy w niedzielę, 3 września o godz. 12.00 będzie przewodniczył Biskup z archidiecezji Santa Cruz w Boliwii, Stanisław Dowlaszewicz. W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w piątek, 8 września o godz. 11.30, zgromadzimy się przed Bazyliką Mariacką na Górze Chełmskiej. Naszej modlitwie przewodniczył będzie Arcybiskup Józef Michalik, były wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W dniu 8 października, w niedzielę o godz. 12.00 spotkamy się w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie przy ul. Bursztynowej. Odpustowej Eucharystii będzie przewodniczył Kardynał Stanisław Dziwisz, najważniejszy świadek pontyfikatu Świętego Jana Pawła II. W najbliższym czasie Archidiecezjalny Chór Pueri Cantores Lublinenses rozpoczyna kolejny rok formacji liturgiczno-muzycznej z panią Dyrygent Agnieszką Tyrawską-Kopeć.
Zapraszam chłopców i mężczyzn do włączenia się w to dzieło, służące pięknu liturgii i wszechstronnemu rozwojowi śpiewaków. Szczegółowe informacje o naborze kandydatów można znaleźć na stronie pcl.kuria.lublin.pl
Niech Duch Święty prowadzi nas wspólną drogą na spotkanie Chrystusa, którego odnajdujemy w ramionach Matki Bożej, czczonej w Wąwolnicy, Chełmie i w Lublinie.
Wszystkim z serca błogosławię

Wasz Biskup Stanisław
Lublin, Wspomnienie Matki Bożej Królowej, 22 sierpnia 2023 r.