Informacje duszpasterskie

27 lutego 2022 r. – VIII Niedziela zwykła

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W ZWIĄZKU Z INWAZJĄ ROSYJSKĄ NA UKRAINĘ

W związku z inwazją rosyjską na Ukrainę, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, stanowczo potępiam działania Rosji i Władimira Putina, uznając je za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa. Jednocześnie – wraz z całym Kościołem w Polsce – wyrażam moją solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy.

W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, zwracam się do Księży Biskupów oraz wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji.

Jako Kościół w Polsce pragniemy przyjść naszym Braciom również z materialną pomocą, dlatego apeluję, aby zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Pomoc Kościoła katolickiego w Polsce będzie świadczona sukcesywnie i systemowo za pośrednictwem naszych instytucji charytatywnych – parafialnych, diecezjalnych i ogólnopolskich – w tym, przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. Ponadto, proszę wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia. Królowej Pokoju zawierzam losy Ukrainy i Polski, zapewniając wszystkich o mojej duchowej bliskości i modlitwie.

Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, dnia 24 lutego 2022 roku

KOMUNIKAT RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI PO SPOTKANIU ONLINE W DNIU 25 LUTEGO 2022 ROKU

W dniu 25 lutego 2022 r., w związku z ostatnimi wydarzeniami w Ukrainie, zebrała się w trybie nadzwyczajnym online Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.

1. Biskupi z wielką uwagą, troską i niepokojem śledzą na bieżąco dramatyczne doniesienia medialne płynące z tego kraju. Swą modlitwą ogarniają przede wszystkim miliony ludzi, którzy dotknięci zostali brutalnym atakiem wojskowym ze strony Rosji. W modlitwie proszą również za wszystkich rządzących i sprawujących władzę na całym świecie, wzywając ich do podjęcia dalszych zdecydowanych wysiłków na rzecz zażegnania tego konfliktu i uchronienia wielu ludzi przed śmiercią, bólem i cierpieniem.

2. Biskupi z całą mocą potępiają barbarzyńską decyzję prezydenta Rosji o rozpoczęciu działań militarnych przeciwko Ukrainie. Wraz z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz wspólnotą międzynarodową wzywają do opamiętania i zaprzestania działań wojskowych, które pochłaniają wiele ofiar, w tym także osoby cywilne.

3. Równocześnie biskupi wyrażają uznanie i szacunek dla narodu ukraińskiego, który zdecydowanie broni suwerenności swego kraju i jego niepodległości. Zapewniają wszystkich ludzi dobrej woli w Ukrainie o duchowym wsparciu ich prawa do samostanowienia i decydowania o własnym losie we własnym kraju.

4. Biskupi mają świadomość, że brak porozumienia i eskalacja konfliktu w Ukrainie może doprowadzić w krótkim czasie do wielkiej fali uchodźców. Uciekający przed wojną ludzie będą kierować się głównie do naszego kraju. Stąd też w imieniu Kościoła katolickiego w Polsce apelują do wszystkich o chrześcijańskie podejście do przybywających do naszego kraju uciekinierów. Kościół deklaruje, przy pełnym poszanowaniu polskiego prawa i procedur określonych przez polski rząd, wsparcie dla osób, które takiej pomocy będą potrzebować. Biskupi apelują o otwarcie dla sióstr i braci z Ukrainy naszych domów, hosteli, domów diecezjalnych, parafialnych, rekolekcyjnych i wszelkich miejsc, gdzie może być świadczona pomoc ludziom potrzebującym. Będzie to świadectwem naszej wiary. W przeszłości, m.in. w czasie stanu wojennego w latach osiemdziesiątych, sami wiele razy takiej bezinteresownej pomocy doświadczaliśmy.

5. Przez struktury Caritas Polska, Caritas diecezjalnych i parafialnych, Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski oraz innych instytucji kościelnych świadczona będzie pomoc doraźna i długofalowa. Pierwsze wsparcie finansowe na bieżące działania kryzysowe już zostało udzielone. Podejmowane działania będą wymagać ogromnej mobilizacji wszystkich ludzi dobrej woli. Ufamy, że wielu wolontariuszy włączy się w te działania. Biskupi apelują, by w duchu solidarności i chrześcijańskiej miłości zgłaszać gotowość do niesienia pomocy w lokalnych strukturach. Równocześnie dziękują za wszelkie dotychczasowe inicjatywy, solidarność i okazywaną pomoc.

6. Rada Stała KEP prosi wszystkich wierzących w Polsce o nieustanną modlitwę w intencji pokoju w Ukrainie. Zachęca wszystkich biskupów diecezjalnych do wydania stosownych decyzji, by w czasie każdej Mszy św. wznoszono prośby w tej intencji, a także odmawiano suplikacje. Poleca także podejmowanie postu w intencji ocalenia życia i zdrowia naszych sióstr i braci w Ukrainie. Rada Stała prosi również o zorganizowanie zbiórek do puszek po każdej Mszy św. w najbliższą niedzielę i Środę Popielcową na pomoc dotkniętym obecnym kryzysem w Ukrainie. Módlmy się, by konflikt ten nie przerodził się w wojnę o zasięgu europejskim czy światowym. W tym bardzo trudnym czasie członkowie Rady Stałej ogarniają troską i modlitwą wszystkich ludzi dobrej woli, zwłaszcza dotkniętych dramatem wojny, i udzielają im pasterskiego błogosławieństwa.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, 25 lutego 2022 roku
 
 • Dzisiaj oraz w Środę Popielcową przy wyjściu z kościoła zbiórka na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

 • Dzisiejszą niedzielą będącą ostatnią niedzielą karnawału rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to dzień ekspiacji. Chcemy wynagradzać Bogu za grzechy pijaństwa, za uleganie nałogom.

 • Modlimy się za polskie rodziny, aby wierne Bogu i nauce Kościoła, trwały w wierze i trzeźwości przeciwstawiając się demoralizacji, wirusom niewiary i obojętności.

 • Dziękujemy za posprzątanie kościoła i ofiary na jego dekorowanie. Usłużyły wczoraj: Sylwia Nakonieczna, Iwona Łukasik oraz Katarzyna Ogorzałek, która przekazała 50 zł.

 • We wtorek 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Modlitwą ogarniamy niezłomnych Rodaków, którzy przez lata byli dręczeni, pogardzani, a niejednokrotnie złożyli daninę krwi w obronie Ojczyzny, prawdy i ludzkiej godności.

 • Najbliższa środa 2 marca to Środa Popielcowa. Jest to dzień postu ścisłego i jak słyszeliśmy, dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą.

 • Bardzo wymowny gest posypania głów popiołem wprowadzi nas w Wielki Post – czas rozważania Bożej miłości, która zaprowadziła Jezusa na krzyż, czas pokuty i nawrócenia. Zewnętrzne praktyki, wielkopostne postanowienia niech będą wyrazem prawdziwej przemiany serca.

 • Msze święte w środę: w Targowisku o godz. 8.00, w Tarnawce o 15.30.

 • 3 marca I czwartek – do wspólnej modlitwy od godz. 7.15 przed Najświętszym Sakramentem zaprasza Stowarzyszenie Krwi Chrystusa.

 • 4 marca I piątek i święto liturgiczne św. Kazimierza królewicza.

 • 5 marca I sobota miesiąca. Nabożeństwo z rozważaniem tajemnic różańcowych od godz. 7.15.

 • W piątki Wielkiego Postu nabożeństwa Drogi krzyżowej w kaplicy w Tarnawce o godz. 15.00, zaś w Targowisku o godz. 16.30.

 • W niedziele przed Mszą św. o godz. 8.00 będziemy śpiewać Godzinki o Męce Pańskiej, zaś po Mszy św. Gorzkie Żale. O godz. 9.30 jak zwykle Różaniec.

 • Zachęcam do czytania katolickich gazet. Przy wyjściu z kościoła są: Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny i inne pisma.

 • Do przyszłego wtorku 8 marca trwa zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jako wsparcie Kościoła na Wschodzie. Sprzęt proszę składać przy świerku, za bramą do plebanii. Powierzajmy się opiece św. Michała Archanioła.

 • Śpiewem Suplikacji módlmy się o pokój i błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny, Ukrainy, całego świata, o uchronienie nas od zagrożeń i podstępów złego ducha.