Informacje duszpasterskie

2 lipca 2023 r.

XIII Niedziela Zwykła


 • Klękamy dziś, w I niedzielę lipca przed Najświętszym Sakramentem, aby adorować naszego Zbawiciela, powierzać Bogu nowy miesiąc. Po maju dla Maryi i czerwcu dla Najświętszego Serca Jezusowego, lipiec jest poświęcony Najdroższej Krwi Jezusa. Gdy słońce praży intensywnym skwarem, w Boskiej Krwi jest cudowne źródło życia i nadziei wlewanej w dusze przez miłość Chrystusa. Zawierzamy nasze wspólne i osobiste sprawy, czas przygotowania do odpustu parafialnego ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, który będzie za 2 tygodnie, w niedzielę 16 lipca. Modlimy się o błogosławieństwo, siły dla codziennej pracy, sprzyjającą pogodę w zbiorze owoców ziemi, uchronienie od nieszczęść i kataklizmów, o pokój.

 • Dziękujemy za przygotowanie kościoła. Sprzątali wczoraj: Anna Wójtowicz, Małgorzata Rubaj i Artur Dubaj, którzy przekazali po 50 zł na kwiaty. Do kwiatów po 50 zł dołożyły Kazimiera Szołtek i Maria Pecyna.

 • W czwartek odbyło się spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej, na którym omówiliśmy minione półrocze, to, co przeżywamy w naszej wspólnocie i co przed nami.

 • Przygotowując się do odpustu, w najbliższy czwartek 6 lipca organizujemy akcję porządkową przy kościele i na terenie parafialnym. Zapraszam jak największe grono parafian z odpowiednimi narzędziami, m.in. do usuwania krzewów i chwastów – w czwartek na godz. 9.00.

 • Jutro 3 lipca liturgiczne święto św. Tomasza Apostoła, a w Archikatedrze Lubelskiej uroczystości ku czci Matki Bożej Płaczącej w rocznicę cudu łez.

 • 6 lipca wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej i I czwartek miesiąca; do wspólnej modlitwy od godz. 7.15 zaprasza Stowarzyszenie Krwi Chrystusa.

 • 7 lipca I piątek miesiąca. Msza św. w kaplicy w Tarnawce jak zwykle o godz. 15.30, w Targowisku o godz. 18.00. Wcześniej możliwość spowiedzi.

 • W sobotę 8 lipca św. Jana z Dukli.

 • Zapowiedzi przedślubne. Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć: Aleksandra Pizoń z Tarnawki i Kamil Tokarz z Targowiska, oboje parafii tutejszej.

 • W minioną niedzielę uczestniczyliśmy z grupką parafian we wspaniałym wydarzeniu – I Archidiecezjalnym Dniu Rodzin organizowanym w Wąwolnicy m.in. przez Wspólnotę Guadalupe pod hasłem „Radosne RAZEM”. Razem z grupą z Łęcznej organizujemy pielgrzymkę do Strachociny – miejsca urodzin i Sanktuarium św. Andrzeja Boboli – w sobotę 22 lipca. Mamy miejscówki dla 20 osób. Chętnych proszę o kontakt.

 • Polecam gazety katolickie: Niedzielę, Gościa Niedzielnego, Małego Gościa Niedzielnego.

 • Intencje Mszy świętych [LINK]. Powierzajmy się opiece św. Michała Archanioła.

Komunikat Metropolity Lubelskiego:

Umiłowani w Chrystusie Panu!
Zapraszam Was na doroczny odpust Matki Bożej Katedralnej w dniu 3 lipca br.
Głównym punktem spotkania będzie Eucharystia na Placu Katedralnym o godz. 19.00 i procesja różańcowa, która przejdzie z Obrazem Matki Bożej ulicami Lublina.
Uroczystości te wpisały się na stałe w kalendarz ważnych dla archidiecezji i naszego miasta wydarzeń.
Przygotowaniem do odpustu będą Dni Maryjne, które rozpoczną się 29 czerwca.
Tegorocznym uroczystościom będzie przewodniczył i homilię wygłosi Biskup Radomski Marek Solarczyk. Na zakończenie odnowimy akt zawierzenia Matce Bożej.
Niech przykład Jej wiary pomaga nam podejmować wyzwania, jakie Opatrzność stawia przed nami. Niech Kościół Chrystusowy na ziemi lubelskiej staje się domem i szkołą komunii, ewangelizacji i świadectwa miłosierdzia.
Miesiąc później, 3 sierpnia, wyruszy spod Archikatedry 45. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem „Drogowskazy Nowego Człowieka”.
Partnerem pielgrzymki będzie Ruch Światło-Życie, który przeżywa złoty jubileusz działalności w Lublinie. O godzinie 8.30 rozpocznie się Eucharystia. Pielgrzymi zapisują się w parafiach do 26 lipca.
Od 27 lipca zapisy będą prowadzone w sekretariacie przed lubelską Archikatedrą.
Wprowadzamy wariant pielgrzymowania pod hasłem „Ile możesz”. Codziennie z Lublina autokar będzie dowoził pielgrzymów, którzy zechcą przejść fragment pielgrzymiej drogi.
Zapisy na ten wariant pielgrzymowania tylko drogą elektroniczną. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie www.pielgrzymka.lublin.pl.Także w tym roku będzie można wesprzeć fundusz Idę z Tobą.
Zapraszając do Archikatedry na Święto Maryjne oraz na pielgrzymi szlak, z serca wszystkim błogosławię.
Wasz biskup Stanisław
Lublin, 23 VI 2023 r.